School Logo

Yewtree

Primary School

Interactive Bar

Google Translate

Governors

Governors

 

The Governors at Yewtree School have been elected or appointed to represent Parents, Staff and various groups within the community.

The Governors work closely with the school staff to support the school and to help it to meet its statutory obligations. This covers three main areas:
  • Strategic: involving setting policies, planning for the future and managing change.
  • Monitoring and accountability: ensuring the school meets educational and financial targets and has plans in place to meet performance objectives.
  • Supporting: supporting the school by celebrating and praising achievement, but also act as a critical friend, seeking improvement and asking questions where appropriate.

The full Governing body meets on a regular basis, usually a minimum of once a term. In addition to this the Governors attend sub-committee meetings at least twice a term. At Yewtree we have two sub-committees; Teaching and Learning Committee and Resources Committee. The approved minutes of the meetings held by the Governing Body detail attendance at the meetings and are available from the school office.

The Governors also try to visit the school during the day and at events such as the school fayre, open evenings etc. They also represent the school at a variety of functions and meetings.

As a Governing body we respect (and need) feedback from parents and we are always happy to meet with you. Contact can be made via the school office.

 

Governor's Register of Interests

 

Name

Term of

office start date

Term of office finish date

Appointed by

Relevant

Committees

Responsibilities

Register of business interests/Any relationship to staff.

Other Governance Duties

Jenny Underwood

01/11/2014

31/10/2022

Governing Body

Teaching & Learning

Chair of Governors

Manager of Jack in the box pre-school, situated on site

None

Faye Ewen

01/09/2012

 

Governing Body

Teaching & Learning Resources

Headteacher

Headteacher

None

Holly Ritchie

19/10/2017

18/10/2021

Staff Body

Teaching & Learning

Committee Member

Teacher

None

Tia Robinson

07/09/2017

06/09/2021

Governing Body

Teaching & Learning

Committee Member/Chair of Teaching and Learning Committee

Previous member of Teaching Staff now employed at Hertfordshire University

None

Daniel Roe

19/10/2017

20/10/2021

Governing Body

Resources

Committee Member 

Teacher

None

Dawn Helfgott

01/11/2018

30/10/2022

Governing Body

Resources

Committee Member/Chair of Resources Committee

Vice Chair of Governors at a local Academy

Vice Chair of Governors at a local Academy

Michael Beck

27/02/2019

26/02/2023

Governing Body

Resources

Committee Member

Pupil Parent

None

Gillian Leonard

05/09/2019

04/09/2023

Governing Body

Resources

Committee Member

Chair of Governors at another Primary School

Chair of Governors at another Primary School

Andrew Kerse  06/01/2020   Governing Body Teaching & Learning Resources Interim Headteacher  Interim Headteacher Deputy Headteacher of a local primary school

Kirsten Beaven

27/02/2020 26/02/2024 Governing Body   Committee Member   Governor at another Primary School

 

Governors No Longer Serving

Name

Term of office start date

Term of office finish date

Appointed by

Ginnette O'Higgins

14/05/2015

13/04/2019

Governing Body

Matthew Pope

25/01/2018

14/05/2019

Governing Body

Natasha Kingham

11/06/2018

27/08/2019

Governing Body

Kelly Lainton

01/03/2016

16/08/2019

Governing Body

Claire Wells

17/01/2019

10/09/2019

Governing Body

 

Governor Attendance

 

Name 09/03/2020 07/05/2020 09/07/2020 17/07/2020 10/09/2020 08/10/2020 12/11/2020 14/01/2020
Jenny Underwood Yes              
Faye Ewen                
Holly Ritchie Yes              
Tia Robinson Yes              
Dan Roe Yes              
Dawn Helfgott Yes              
Michael Beck Yes              
Gillian Leonard                
Andrew Kerse Yes              
Kirsten Beaven Yes              

 

 

Name 09/05/2019 14/05/2019 27/06/2019 11/07/2019 05/09/2019 03/10/2019 28.11.2019 09.01.2020 21.01.2020
Jenny Underwood Yes   Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
Kelly Lainton   Yes   Yes No longer serving 
Faye Ewen Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes    
Holly Ritchie Yes   Yes     Yes Yes Yes Yes
Tia Robinson     Yes Yes Yes Yes   Yes Yes
Dan Roe Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
Matthew Pope Yes No longer serving 
Natasha Kingham     Yes No longer serving 
Dawn Helfgott   Yes Yes Yes   Yes Yes Yes Yes
Claire Wells       Yes No longer serving 
Michael Beck   Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
Gillian Leonard         Yes Yes Yes Yes Yes

 

 

 Name

06/09/2018

27.09.2018

29.11.2018

17.01.2019

24.01.2019

27.02.2019

09.05.2019

Jenny Underwood

Yes

 

 

Yes

Yes

Yes

Yes

Kelly Lainton

Yes

 

Yes

Yes

 

Yes

 

Ginnette O'Higgins

 

Yes

Yes

 

Yes

Yes

 

Faye Ewen

Yes

Yes

Yes

Yes

Yes

Yes

Yes

Holly Ritchie

Yes

Yes

Yes

Yes

Yes

Yes

Yes

Tia Robinson

 

Yes

Yes

 

 

 

 

Dan Roe

Yes

Yes

Yes

Yes

Yes

Yes

 

Matthew Pope

Yes

Yes

 

Yes

 

 

 

Natasha Kingham

Yes

Yes

Yes

Yes

Yes

 

 

Dawn Helfgott

Yes

Yes

Yes

 

Yes

Yes

 

Claire Wells

 

 

 

Yes

 

Yes

 

Michael Beck

 

 

 

 

 

Yes

Yes

Motto

Learning and Laughter, Achievement and Aspiration, Safety and Security Everyone doing the very best they can

Top